Cała prawda o okresie próbnym

Jak wiadomo od 4 czerwca 2018 obowiązywać mają przepisy wprowadzające tzw okres próbny dla młodych kierowców. Mało kto jednak wie na czym on tak naprawdę będzie plegał i jak długo ma trwać, Z góry mówimy - nie w każdym przypadku dwa lata :)

Egzamin na prawo jazdy po 4 czerwca 2018

Wbrew plotkom rozsiewanym przez nierzetelne serwisy planowane zmiany w przepisach nie będą miały żadnego wpływu na egzaminy w ośrodkach egzaminowania. Zmiany mają dotyczyć jedynie tych, którzy egzaminy na prawo jazdy mają już za sobą.

Okres próbny tak ale...

Młodych kierowców ma obowiązywać okres próbny - przez pierwsze 2 lata posiadania uprawnień do kierowania, jednak ograniczenia prędkości będą obowiązywać przez pierwsze 8 miesięcy a nie przez dwa lata. Wówczas młodzi kierowcy nie będą mogli przekraczać 50-tki na obszarze zabudowanym i 80 poza nim. Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych ograniczona będzie do 120 km/h.

Obowiązkowe szkolenia

W okresie próbnym będą obowiązywały płatne szkolenia teoretyczne -pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD.

Dodatkowo trzeba będzie przejść płatne szkolenie praktyczne przeprowadzane w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy1 godzina.

Nie zatrudnisz się jako kierowca

Przez pierwsze 8 miesięcy za kółkiem nie będzie można pracować jako kierowca, lub prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu. Osiem miesięcy - a nie dwa lata jak sądzi większość z Was.

Dodatkowe koszty

Za planowane szkolenia, o ktorych mowa wyżej trzeba będzie oczywiście zapłacić. Koszt szkolenia teoretycznego, które ma być organizowane w ośrodkach ruchu drogowego oszacowano na ok 100 zł, Szkolenie praktyczne to już inny level, bo przeprowadzać je będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy, więc liczyć się trzeba będzie z wydatkiem rzędu ok 200 zł plus dojazd do ODTJ.

Sprawdź, czy masz aktualne testy na prawo jazdy

W 2017 zmodyfikowano bazę pytań stosowanych w testach na prawo jazdy. Jeśli więc posiadasz płytkę CD z testami na prawo jazdy z tego okresu to może ona być nieaktualna. Aktualizacja nie zawsze jest możliwa, więc może zajść konieczność zaopatrzenia się w nowe testy na prawo jazdy – jeśli egzamin teoretyczny jest wciąż przed Tobą.

Pełną i aktualną bazę pytań stosowanych w testach na prawo jazdy znajdziesz na zdamyto.com.

Nowe testy na prawo jazdy 2018

Prace nad nową pulą egzaminacyjną już trwają. Kiedy nowe pytania pojawią się w testach na prawo jazdy? Tego niestety nie wiadomo

Image: