Czy na egzaminie na prawo jazdy można jechać lewym pasem?

Już testy na prawo jazdy (pełna oficjalna pula egzaminacyjna dostępna jest na zdamyto.com) zawierają kilka podchwytliwych pytań dotyczących jazdy lewym czy środkowym pasem. Podczas jazd lewy pas jest dla większości kursantów jak tabu. Każdy wie, że oprócz tego prawego istnieją też i inne pasy, o których wolą nawet nie myśleć nie mówiąc już o jeździe. Czy egzamin na prawo jazdy można oblać za jazdę lewym pasem?

Nie do końca chodzi tu o jazdę konkretnie lewym pasem, a o jazdę z dala od prawej krawędzi. Logicznie rozumując najbliżej prawej krawędzi znajduje się właśnie pas prawy, Ustawa prawo o ruchu drogowym nakazuje jazdę właśnie możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, tego zapisu nie należy traktować jako bezwzględny obowiązek:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Lewym pasem możesz jechać, a czasem wręcz musisz, jeśli warunki na drodze nie zezwalają lub wręcz uniemożliwiają jazdę pasem prawym.  przejechać bez żadnych konsekwencji, a czasem wręcz trzeba. Kiedy więc wolno a kiedy trzeba jechać lewym pasem?

Jazda pasem lewym będzie miała uzasadnienie w przypadku braku możliwości zajęcia prawego pasa ruchu – znajdujące się na nim pojazdy, linia ciągła itp.

Image: