Jak długo ważny jest kurs nauki jazdy

Czy kilka lat po ukończeniu kursu nauki jazdy należy go powtórzyć, czy ważny jest nadal? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wszystko zależy od tego kiedy kurs został ukończony.

Testy na prawo jazdy. Pełna oficjalna baza pytań: Sprawdź czy zdasz.

Kurs ukończony przed 1 lipca 1998 Kurs ukończony po 1 lipca 1998

Niestety kurs nauki jazdy musisz powtórzyć i to w całym zakresie, zarówno część teoretyczną jak i praktyczną.

Przejść musisz więc całą drogę: od uzyskania orzeczenia lekarskiego poprzez wygenerowanie numeru PKK po szkolenie praktyczne. Twój kurs nauki jazdy który ukończyłeś utracił bowiem ważność.

Twój kurs nauki jazdy ważny jest bezterminowo. Nie jest ważne, czy do egzaminu przystępowałeś, czy też nie. Liczy się data ukończenia kursu nauki jazdy.

  • Jeśli do kolejnego egzaminu przystępowałeś po roku od ostatniego egzaminu – Twoje dokumenty zostały przesłane do wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zameldowania (zgodnego z tym, które masz wpisane w dowodzie osobistym).
  • Jeśli po ukończeniu kursu nie podchodziłeś do egzaminu na prawo jazdy – dokumenty musisz dostarczyć do wydziału komunikacji, tam na podstawie zgromadzonej dokumentacji zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK), który jest niezbędny do zdawania egzaminu. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dostarczenie nowego orzeczenia lekarskiego – poprzednie mogło utracić ważność. Może zajść konieczność wymiany fotografii na aktualną. 

Po wygenerowaniu PKK możesz  zapisać się na egzamin w WORD. Jeżeli testy na prawo jazdy zostały zaliczone po 24 sierpnia 2014 – nie musisz podchodzić do ponownego egzamin teoretycznego.

Testy na prawo jazdy

Jeśli czeka Cię egzamin teoretyczny to pamiętaj, że testy na prawo jazdy na pewno uległy zmianie od czasu ukończenia Twojego kursu w OSK. Najnowsza zmiana puli egzaminacyjnej miała miejsce w lutym 2017. Jeśli więc dysponujesz płytką CD z testami na prawo jazdy, na pewno są one nieaktualne i bazę musisz zaktualizować, jeśli w ogóle jest to możliwe. Zdarza się bowiem, że producenci testów na prawo jazdy nie przewidują możliwości zaktualizowania swojej puli egzaminacyjnej.

Pełna i aktualna baza pytań stosowanych na egzaminach teoretycznych w WORD dostępna jest na stronie ZdamyTo.com. Serwis umożliwia dostęp do bazy egzaminacyjnej z wykorzystaniem telefonu, komputera i tabletu.

Image: