Jak uciec przed planowanymi w 2018 zmianami?

Podpowiadamy jak zdążyć przed zmianami w prawie jazdy, które mają zacząć obowiązywac od 4 czerwca 2018. Sporo kursantów zdecydowało się na kurs nauki jazdy właśnie teraz, aby móc zdążyć przed zmianami. Mimo tego części z nich może to się nie udać. Co zrobić, aby prawo jazdy uzyskać jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów? Jest kilka sposobów, które powinniście znać.

Jak zdążyć przed zmianami

Najlepiej będzie zapisać się na kurs nauki jazdy już teraz. Po prostu.

Zgodnie z zapisam Ustawy o kierujących pojazdami:

Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Przy okazji należy się Wam wyjaśnienie. Istnieją tak naprawdę 4 daty związane z uzyskiwaniem przez Was uprawnień do kierowania.

 1. Data zapisania się na kurs – nie ma kompletnie żadnego znaczenia w kontekście zmian w przepisach o których tutaj mowa.
 2. Data zdania egzaminu na prawo jazdy – jak wyżej, bowiem zdanie egzaminu nie wiąże się z nadaniem uprawnień do kierowania.
 3. Data nadania uprawnień – to data, która widnieje na prawie jazdy i tak naprawdę ona będzie będzie wiążąca dla Ciebie.
 4. Data wydrukowania prawa jazdy – jak w pkt 1 i 2, czyli kompletnie bez znaczenia dla Ciebie.
 5. Data odebrania przez Ciebie prawa jazdy – jak wyżej.

Kto nadaje uprawnienia do kierowania i kiedy są one nadawane?

Nie. Nie PWPW (wiemy już, że nie WORD). Wydaje je pan starosta. To właśnie on po otrzymaniu odpowiednich dokumentów dokonuje ostatecznego sprawdzenia wszystkich warunków niezbędnych do wydania prawa jazdy, a następnie wydaje odpowiednie uprawnienia. Jakimi dokumentami dysponuje starosta?

 • Twój wniosek o wydanie prawa jazdy (wypełniony przed zapisaniem się na kurs),
 • potwierdzenie ukończenia odpowiedniego szkolenia (czyli kurs nauki jazdy),
 • potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego (nie nie, nie arkusz egzaminacyjny – informacja o zdanym egzaminie nadchodzi do starosty drogą elektroniczną)
 • orzeczenie lekarskie (i psychologiczne o ile jest wymagane)

A te wszystkie dokumenty nie spłyną na biurko urzędnika kilka minut, czy nawet kilka godzin po tym jak wyfruniesz w skowronkach z pojazdu egzaminacyjnego.

Datą uzyskania uprawnienia do kierowania jest zatem ostatecznego potwierdzenia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami wszystkich wymaganych warunków do uzyskania prawa jazdy, a nie data zdania egzaminu państwowego.

W praktyce po pozytywnym zaliczeniu egzaminu państwowego na prawo jazdy pracownik WORD uzupełnia Twój PKK w systemie. Kolejny etap wykonywany jest już po stronie odpowiedniego wydziału komunikacji. To tam dokonywane jest zatwierdzenie wniosku o wydanie prawa jazdy przez urzędnika tego wydziału, po uprzednim sprawdzeniu kompletności i poprawności i oczywiście aktualności wszystkich niezbędnych dokumentów. Dniem uzyskania uprawnień, widniejącym na prawie jazdy jest własnie dzień w którym urzędnik wydziału komunikacji potwierdził, że spełniłeś wszystkie oczekiwane wymagania. Klik… i już jesteś w PWPW.

Mając powyższe na uwadze twoja droga do uzyskania prawa jazdy to:

 • minimum 30 h teorii w nauce jazdy (30*45 minut) – rzadko kiedy nauki jazdy przeprowadzają więcej niż 30 godzin wykładów,
 • minimum 30 h jazdy (30*60 minut) – rzadko kiedy tyle wystarcza aby przygotować Was do egzaminu, a właściwie to nie wystarcza niemal nikomu,
 • okres oczekiwania na egzamin (może wynosić nawet 30 dni), a licz się z tym, że egzaminu możesz nie zdać za pierwszym podejściem
 • czas jaki upłynie od chwili zdania egzaminu do chwili nadania uprawnień do kierowania.

Zmiany w testach na prawo jazdy

Jeśli Twój kurs jest już ukończony, a egzamin teoretyczny wciąż przed Tobą, to miej na uwadze, że pula egzaminacyjna zmieniła się, nawet w ciągu ostatniego roku. Ostatnia zmiana jej zmiana miała miejsce w kwietniu 2017. Jeśli więc dysponujesz płytką CD z testami na prawo jazdy, sprzed tego okresu to na pewno są już one nieaktualne i zajdzie konieczność aktualizacji bazy pytań, jeśli w ogóle jest będzie możliwe. Zdarza się bowiem, że producenci testów na prawo jazdy nie przewidują możliwości zaktualizowania swojej puli egzaminacyjnej. Posiadanie aktualnych testów na prawo jazdy to jeszcze nie wszystko – trzeba umieć wykorzystać ją tak, aby po prostu przygotować się do egzaminu teorematycznego. Skuteczną metodę przygotowywania się do egzaminu teoretycznego sprawdzoną przez tysiące kursantów opracowało zdamyto.com. Tam też znajdziesz aktualne testy na prawo jazdy.

Image: