Kiedy kurs nauki jazdy przedawnia się?

Część z was pomysł zdobycia uprawnień porzuciło jeszcze przed pierwszym egzaminem. Czy kurs nauki jazdy przedawnia się, a jeśli tak to kiedy? Jak to jest właściwie z ważnością kursu nauki jazdy?

Jeśli twój kurs nauki jazdy został ukończony po 1 lipca 1998 to nadal urzymuje on swoją ważność.  Ta data wiąże się z tym, że w tym czasie zmieniły się przepisy i właśnie od tej pory kursy nauki jazdy utrzymują bezterminowy okres ważności.  Liczy się więc data ukończenia kursu nauki jazdy.

  • Jeśli do kolejnego egzaminu przystępowałeś po roku od ostatniego egzaminu – Twoje dokumenty zostały przesłane do wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zameldowania (zgodnego z tym, które masz wpisane w dowodzie osobistym).
  • Jeśli po ukończeniu kursu nie podchodziłeś do egzaminu na prawo jazdy – dokumenty musisz dostarczyć do wydziału komunikacji, tam na podstawie zgromadzonej dokumentacji zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK), który jest niezbędny do zdawania egzaminu. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dostarczenie nowego orzeczenia lekarskiego – poprzednie mogło utracić ważność. Może zajść konieczność wymiany fotografii na aktualną. Czytaj: Jakie zdjęcie do prawa jazdy?

Po wygenerowaniu PKK możesz  zapisać się na egzamin w WORD. Jeżeli testy na prawo jazdy zostały zaliczone po 24 sierpnia 2014 – nie musisz podchodzić do ponownego egzamin teoretycznego.

Kurs nauki jazdy, który utracił ważność trzeba będzie powtórzyć i to w całym zakresie, zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Przejść musisz więc całą drogę: od uzyskania orzeczenia lekarskiego poprzez wygenerowanie numeru PKK po szkolenie praktyczne. Twój kurs nauki jazdy który ukończyłeś utracił bowiem ważność.

Testy na prawo jazdy, czyli teoria w WORD

Jeśli musisz zaliczyć egzamin teoretyczny miej na uwadze, że testy na prawo jazdy na pewno uległy zmianie od czasu ukończenia Twojego szkolenia.

Ostatnia zmiana puli egzaminacyjnej miała miejsce w kwietniu 2017. Jeśli więc dysponujesz płytką CD z testami na prawo jazdy, na pewno są one nieaktualne i bazę musisz zaktualizować, jeśli w ogóle jest to możliwe. Zdarza się bowiem, że producenci testów na prawo jazdy nie przewidują możliwości zaktualizowania swojej puli egzaminacyjnej.

Pełna i aktualna baza pytań stosowanych na egzaminach teoretycznych w WORD dostępna jest na stronie ZdamyTo.com.

Serwis umożliwia dostęp do bazy egzaminacyjnej z wykorzystaniem telefonu, komputera i tabletu.

Image: