Kiedy można użyć pasa awaryjnego na autostradzie?

Jedziesz autostradą i nagle auto ulega awarii. Jak należy się zachować w podobnej sytuacji?  Samemu próbować naprawiać? A może nie ruszać się z auta i czekać na pomoc drogową? Ta wiedza przyda Ci się nie tylko podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy.

Łapiesz gumę. Co robić, jak żyć? 

Czy można zjechać na pas awaryjny i zmienić koło?

Oczywiście, do tego właśnie służą pasy awaryjne. Musisz jednak pamiętać o odpowiednim oznakowaniu. Włączasz światła awaryjne i co najmniej 100 metrów za samochodem ustawiasz trójkąt ostrzegawczy lub-jeśli masz-lampę migającą żółtym światłem. To bezwzględnie pierwsza rzecz jaką musisz zrobić. Dopiero później dzwonisz po pomoc lub bierzesz się za naprawę. Złe oznakowanie w takiej sytuacji to mandat punkty karne, jednak konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze.

Poważniejsza awaria na autostradzie

A co jeśli wiem, że naprawa może mi zająć więcej niż kilka minut lub w ogóle nie będę w stanie sam sobie poradzić?

Należy powiadomić obsługę autostrady. Jeśli ta uzna, że będzie taka konieczność, to wyśle do nas patrol wyposażony w specjalny samochód, który dodatkowo sygnalizuje, że pas awaryjny jest zajęty. Za wysłanie takiego patrolu nic nie płacisz. Służby autostrady możemy wezwać poprzez numer alarmowy 112, Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć usterki, wówczas pozostaje Ci wezwanie pomocy drogowej na własny koszt. Jeśli nie znasz żadnej firmy świadczącej takie usługi, możemy spytać o to dyżurnego policji. On może skierować Cię do którejś z licencjonowanych firm. Oczywiście w dalszym ciągu za usługę holowania musisz zapłacić, ale przynajmniej ale przynajmniej dostaniesz namiar do sprawdzonej przez policję firmy.

Oczekiwanie na lawetę - w samochodzie czy lepiej wysiąść?

Nie jest to określone żadnymi przepisami, ale bezpieczniej jest, o ile to tylko możliwe- wyjść z auta i stanąć za barierami.

Pas awaryjny - tylko dla awarii?

Poza awarią samochodu są to jeszcze wszelkiego rodzaju postoje wynikłe z przpadków losowych jak zasłabnięcie czy inny rodzaj pogorszenia stanu zdrowia.

Sprawdź, czy zdasz: testy na prawo jazdy takie jak na egzaminie państwowym

Image: