Młodzi kierowcy nie będą mieli lekko

Przepisy wprowadzające okres próbny dla młodych kierowców zbliżają się nieuchronnie. Oprócz wielu ograniczeń młodych kierowców czekać będą też... dodatkowe wydatki. Niewiele wskazuje na to, że wejście w życie nowych przepisów zostanie przesunięte w czasie, tym bardziej, że uruchomienie systemu CEPiK 2,0 mocno przyśpieszono.

Aktualne testy na prawo jazdy: sprawdź czy zdasz

Na czym ograniczenia mają polegać?

  1. Okres próbny będzie obowiązywał młodych kierowców przez pierwsze 24 miesiące od daty wydania uprawnień. Przez pierwsze 8 miesięcy nie będą oni mogli przekraczać 50-tki na obszarze zabudowanym i 80 poza nim. Prędkość maksymalna na autostradach i drogach ekspresowych ograniczona będzie do 120 km/h.
  2. W okresie próbnym młody kierowca będzie mógł popełnić najwyżej dwa wykroczenia.
  3. Możliwość wydłużenia okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeśli w czasie jego trwania młody kierowca popełni 2 wykroczenia drogowe.
  4. Cofanie uprawnień do kierowania w przypadku popełnienia 3 wykroczeń w trakcie okresu próbnego.
  5. Konieczność oznakowania pojazdu zielonym listkiem.
  6. Obowiązkowe płatne szkolenia teoretyczne pomiędzy 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień. Kurs ma trwać 2 godziny i ma być przeprowadzany w WORD.
  7. Obowiązkowe płatne szkolenie praktyczne przeprowadzane w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy: 1 godzina.
  8. Zakaz pracy zawodowej w okresie pierwszych 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień.
  9. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

Dodatkowe wydatki

Ograniczenia dla młodych kierowców o oczywiście nie wszystko. Wspomniane szkolenia nie będą oczywiście darmowe. Koszt szkolenia teoretycznego oszacowano na 100 zł, Szkolenie praktyczne to już wydatek 200 zł plus dojazd do ODTJ, a tych jak wiadomo jak na lekarstwo,

Nowe przepisy mają wejść w życie 4 czerwca 2018.

Image: